Mali trik za savršen pire krompir: Evo šta treba uraditi kada se skuha

Pire krompir dodatak je brojnim jelima

Krompir spada u povrće koje je mnogima omiljeno, a i poprilično je jeftino. Najčešće se služi kao prilog, i to pomfrit, pečeni ili pire. Što je najbolje od svega, nije ni kompliciran za pripremu, ali postoje neki trikovi koji će vam olakšati kuhanje, pogotovo pirea,piše Avaz

Vjerovatno mislite, šta je teško tu, krompir se skuha, ispasira i prilog je spreman. Ali, ako želite da bude savršeno kremast, onda pročitajte savjete zlata vrijedne.

Da biste napravili savršeno kremast pire krompir, nakon što ga skuhate, obavezno ga osušite, a zatim lijepo ispasirajte ili pritisnite kroz sito. Na ovaj način će jelo biti još kompaktnije. Nakon toga, dodajte vrelo mlijeko i sjedinite. Možete da ispasirate ili da mikserom umutite. A postoji još jedna tajna, a to je da puter prije nego što ga dodate u krompir prethodno istopite.

BONUS:

U gulaš uvijek dodajte 1 tajni sastojak: Meso će biti mekano kao duša, a saft preukusan

Postoji mnogo načina za pravljenje gulaša, a mi vam donosimo tajnu najboljeg – pravog gulaša, koju je otkrio kuvar Ivica Štruml, pise Informer.rs.

Odabir mesa je najbitniji dio posla

,,Uzmite juneći vrat. Plećka je dobra alternativa. Meso od buta biće vlaknasto i neće biti tako mekano. Kod dinstanja luka bitno je osjetiti trenutak kada dodajemo meso. Luku je potrebna gustina, slatkoća i ukus koji nema notu ”kuvanog luka”. Tako da ne smije biti ni previše smeđe boje jer se neće razgraditi ni presvetle jer neće biti ukusan. Nađite sredinu, nešto kao za rižoto. Meso sjeckajte na veće kocke, može i 5 cm. To nije jelo za izložbu, a tako će biti sočnije“, otkriva kuhar Ivica Štruml i dodaje:

,,Ne odstranjujte loj s mesa već samo opne i tetive. Loj će se istopiti i dati dodatni ‘šmek’ jelu. Ne štedite vino, niti na kvalitetu odabranog vina. Najbolje vino je crveno i to ono koje volite da pijete uz gulaš. Postoje razne varijante gulaša. Ako npr. u Mađarskoj naručite gulaš, donijeće vam gulaš supu. Austrijski je aromatičniji, ali ne znači ljući“.

Sastojci:

1 dcl ulja od suncokreta
1 kg mesa od junećeg vrata, veće kocke
0.5 kg crvenog luka
0,04 kg bijelog luka
0,005 kg kima ili pola kašičice kumina
4 lovorovog lista
1 mala vezica peršunovog lista
tjestenina

Priprema:

U posudi debljeg dna, najbolje široj, ugrijte masnoću da počne da se dimi, ali ne dozvolite da nastavi da se dimi.

Ubacite nasjeckano meso i na jakoj vatri popržite pa izvadite.

Na preostaloj masnoći dodajte sitno nasjeckan luk.

,,Luk nikada nemojte miksati, rendati, blendati ili bilo slično kako biste prividno olakšali sebi. Takav luk ima grozan ukus u jelima“, savjetovao je šef kuhinje Štruml te nastavio:

,,Luk uz povremeno miješanje pržite do zlatne boje. Ali nemojte dozvoliti da dobije smeđu boju. Vratite meso, te mešajući dinstajte da ispari tečnost. Na taj način ste meso dehidrirali. Podlijte vinom, te kuhajte dok potpuno ne ispari. Ukus će ostati. Sada ste meso drugi put dehidrirali. Dodajte 2/3 sjeckanog bijelog luka i najfinije narendano korjenasto povrće, 3 lovora, mljevene paprike, so i biber. Povrće će pustiti tečnost pa još jednom pustite da ispari. To je treća dehidracija. Da je sva tečnost isparila znaćete po zvuku prženja“, otkrio je.

Izvor: Novi.ba

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*