Zašto je dobro da stariji od 60 godina jedu šljive.. POGLEDAJTE RAZLOG

Zašto stariji od 60 posebno treba da jedu šljive – ovo super voće je zdravo, a evo kod kojeg stanja pomaže!

Kako je istakla, ljudi koji imaju iznad 60, 65 godina često imaju problem sa pokretljivošćucreva, probavom i pate od zatvora. Doktorka objašnjava da je šljiva prirodni laksativ koji značajno može pomoći kod ovakvih tegoba – zato ne propustite sezonu ovog super voća.

“Šljiva će ublažiti zatvor i pomoći u blagovremenom oslobađanju crevnog sadržaja.” , rekla je i istakla da je važno da osobe koje imaju preko 60 posebno jačaju imunitet koji, ako je narušen, može ih učiniti podložnim za razne viruse i prehlade. “Vlakna su neophodna za održavanje funkcionisanja crijeva. Zdravlje crijeva takođe zavisi od imunološkog sistema i imunološkog statusa čoveka. U šljivi se nalazi i vitamin C, koji je takođe važan za imunitet”.

 

Šljive su često broj jedan u slatkoj zimnici, posebno kada se spremaju džem i marmelada, ali važno je da je u službi zdravlja konzumirate svežu. Sadrži vitamin C (5 do 8 mg na 100 g, zavisno o kojoj se vrsti radi), vitamin B6, bakar, vitamin B2, vitamin B3, vitamin K, magnezijum, gvožđe, kalcijum te čak 240 mg na 100 g kalijuma. Šljiva obiluje i vlaknima, 2 g na 100 g, a uz sve to je niskokalorično voće.

Smatra se da je šljiva najstariji prirodni lijek za probavu. Zbog sadržaja pektina koji u crijevima nabubri, omekšavaju stolicu što je vrlo bitno kod liječenja hemoroida i mnogih crijevnih oboljenja. Pored pozitivnog dejstva na probavu, šljiva je dobra za srce, reguliše šećer u krvi, povoljno djeluje na zdravlje kostiju i očiju, a i ima slasan i sočan ukus, pišu Novosti.

BONUS:

SVEKRVIN PEKMEZ OD ŠLJIVA…Recept za svaku pohvalu…

Sastojci
4 kg šljiva – neto! (očišćenih od koštica)
po želji:

1/2 kašičice cimeta
1/2 kašičice mlevenog karanfilića
2-3 kašike ruma (ili rum šećera)
Priprema
Oprane, osušene i od koštica očišćene šljive izručiti u duboku veliku šerpu (oko 5-6 l zapremine) i staviti na ringlu uključenu na najjače da se kuvaju. U početku povremeno promešati, dok masa samo
“pućka”. Posle prvih desetak minuta mešati češće, dok masa sasvim ne provri. Smanjiti jačinu vatre i nastaviti kuvanje uz stalno mešanje do željene gustine (od momenta kad provri, kuvati od prilike još jedan sat). Pred kraj kuvanja po želji dodati začine i rum.

Spremiti oprane i suve tegle sa metalnim poklopcem koji se šrafi. Ja ih ne grejem! Sipati pekmez kašikom do vrha tegle, dobro zašrafiti i ređati na pleh. Napunjene tegle staviti u rernu zagrejanu na 100°C i ostaviti oko jedan sat da se pekmez pasterizuje. Isključiti rernu i ne vaditi tegle dok se skroz ne ohlade, što traje desetak sati…Od ove količine ja dobijem 5 tegli pekmeza po 580 ml.
Odložiti ih na suvo i tamno mesto. Ja ih čuvam u kartonskim kutijama sa pregradama (može od litarskih flaširanih pića, stanu 24 tegle sa slike, u 12 pregrada po dve). Ovako spremljen pekmez može da stoji godinama i da se ne pokvari. Meni uglavnom ne dočeka sledeću sezonu jer se pojede, ali sam jednom zaboravila na par teglica i posle dve godine pekmez je bio kao tek napravljen.
Pošto pekmez u toku kuvanja hoće da prska (pogotovo dok se kuva na jakoj vatri), obavezno zaštititi ruke!
izvor: coolinarika.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*