SOK OD SLJIVA IDEALNO RJESENJE DA ISKORISTIMO SLJIVE DA NAM NE PROPADAJU

Sastojci
1 kg šljiva
4 l vode
20 dag šećera
2 male žličice limunske kiseline
malo cimeta i kardamoma (po želji)nije uvjet

Priprema
1.
Šljive oprati, očistiti od koštica prepoloviti ili na četvrtine, Kuhajte ih u 2 l vode dok ne omekšaju, nekih cca 30 minuta ovisi kuhate li na plinu ili struji.. nakon toga ih sameljite na stroju (u blenderu ili multipraktiku). Nakon toga procijediti kroz gazu ili cjediljku. Dodati šečer ( dodala sam 20 dag a vi ako volite satki sok možet i do 1/2 kg ali meni je preslatki), limunsku kiselinu i procijeđeni sok u kojem su se kuhale šljive (na gazi ostanu komadići šljive), ostatak vode od 2 litre I to je ukupno je 4 l te ponovno zakuhajte 10-15 minuta. Ulijte toplo još vruce u staklene zagrijane prethodno dobro oprane boce (u pećnici). Sok se nevjerojatno brzo potroši..Ali ako želite sačuvati za zimu pastrizirajte ga..

Dodala sam nehotice i cimeta i kardamoma..mojima se jako dopalo…No vi nemorate jedino ako volite ove divne okuse..

.
Pasterizacija je postupak u kojem se napunjene boce ili staklenke zagrijavaju u zatvorenoj posudi s vodom ili u pećnici štednjaka (što je meni u pećnici milije). Staklenke se napune, zatvore i slože u lonac . Pri tom se one ne smiju međusobno dodirivati. Kako bi se izbjeglo dodirivanje boce ili staklenke jednostavno omotamo kuhinjskom krpom. Zatim dolijemo vode koja dopire do 3/4 boce i poklopimo lonac. Ako je lonac prenizak, pomognemo si preokrenutom zdjelom. Lonac zagrijavamo dok ne zavrije. Kad zavrije, odmah maknemo boce tj.staklenke i pokrijemo ih dekom ili debelim ručnikom kako bi se postepeno hladilo. Ovako se uništavaju mikroorganizmi odgovorni za kvarenje hrane, a i staklenke se dobro hermetički zatvore.. U deki držim skroz dok se ne ohladi (obićno dan i noć a nekad i do 48h)

BONUS:

SVEKRVIN PEKMEZ OD ŠLJIVA…Recept za svaku pohvalu…

Sastojci
4 kg šljiva – neto! (očišćenih od koštica)
po želji:

1/2 kašičice cimeta
1/2 kašičice mlevenog karanfilića
2-3 kašike ruma (ili rum šećera)
Priprema
Oprane, osušene i od koštica očišćene šljive izručiti u duboku veliku šerpu (oko 5-6 l zapremine) i staviti na ringlu uključenu na najjače da se kuvaju. U početku povremeno promešati, dok masa samo
“pućka”. Posle prvih desetak minuta mešati češće, dok masa sasvim ne provri. Smanjiti jačinu vatre i nastaviti kuvanje uz stalno mešanje do željene gustine (od momenta kad provri, kuvati od prilike još jedan sat). Pred kraj kuvanja po želji dodati začine i rum.

Spremiti oprane i suve tegle sa metalnim poklopcem koji se šrafi. Ja ih ne grejem! Sipati pekmez kašikom do vrha tegle, dobro zašrafiti i ređati na pleh. Napunjene tegle staviti u rernu zagrejanu na 100°C i ostaviti oko jedan sat da se pekmez pasterizuje. Isključiti rernu i ne vaditi tegle dok se skroz ne ohlade, što traje desetak sati…Od ove količine ja dobijem 5 tegli pekmeza po 580 ml.
Odložiti ih na suvo i tamno mesto. Ja ih čuvam u kartonskim kutijama sa pregradama (može od litarskih flaširanih pića, stanu 24 tegle sa slike, u 12 pregrada po dve). Ovako spremljen pekmez može da stoji godinama i da se ne pokvari. Meni uglavnom ne dočeka sledeću sezonu jer se pojede, ali sam jednom zaboravila na par teglica i posle dve godine pekmez je bio kao tek napravljen.
Pošto pekmez u toku kuvanja hoće da prska (pogotovo dok se kuva na jakoj vatri), obavezno zaštititi ruke!
izvor: coolinarika.com

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*