
Ovo su greške zbog kojih vam veš ne miriše lijepo nakon pranja
Sigurno ste barem jednom, a možda to i danas radite, napravili neke od ovih grešaka prilikom pranja rublja. Prema riječima stručnjaka, upravo su to najčešće pogreške koje bi trebalo ispraviti.
1. Pranje na previsokim temperaturama
Odjeća će duže zadržati svoj oblik i boju te će se sporije trošiti ako je perete na nižim temperaturama. Osim toga, topla ili hladna voda mogu biti jednako učinkovite kao i vrela – pod uvjetom da imate dobru perilicu i kvalitetan deterdžent.
Samo stvari poput posteljine ili krpa preporučuje se prati na 90°C radi dezinfekcije. Sve ostalo može se prati na znatno nižim temperaturama.
2. Previše deterdženta ili omekšivača
Prekomjerna količina deterdženta može začepiti ladicu za deterdžent i izazvati neugodne mirise, dok previše omekšivača otežava ispiranje tkanina. Pažljivo pročitajte upute o doziranju na pakiranju i koristite mjerne posude.
Ako je veš jako prljav, odaberite intenzivniji program ili pokrenite dvostruki ciklus pranja.
3. Korištenje omekšivača za svu odjeću
Omekšivač tkanini daje mekoću i olakšava glačanje, ali s vremenom smanjuje moć upijanja. Zato ga je najbolje izbjegavati kod pranja ručnika, sportske odjeće i predmeta od mikrovlakana, elastina ili spandeksa.
4. Prečesto pranje traperica
Proizvođači traperica imaju prilično radikalan stav – savjetuju da uopće ne perete traperice u perilici kako bi boja i forma ostali što duže očuvani.
Ako niste spremni ići tako daleko, optimalan razmak između dva pranja je 2 do 6 mjeseci, ovisno o tome koliko ih često nosite i o vašim individualnim navikama.
5. Nepravilno sušenje
Pogrešno sušenje može oštetiti tkaninu jednako kao i nepravilno pranje. Evo nekoliko savjeta kako to izbjeći:
Ne koristite prečesto automatsko sušenje, jer odjeća brže blijedi i troši se. Osjetljive tkanine nikako ne stavljajte u sušilicu.
Pletene i vunene komade ne sušite na vješalici jer mogu izgubiti oblik – položite ih na ručnik na ravnu površinu.
Prije vješanja, dobro protresite rublje kako biste spriječili gužvanje.
6. Loše održavanje perilice rublja
Nakupljena prljavština i ostaci deterdženta u perilici mogu kasnije završiti na vašoj odjeći – što dovodi do neugodnih mirisa i bijelih mrlja.
Zato je važno redovito održavanje:
-Ispraznite perilicu odmah nakon završetka ciklusa.
-Obrišite ostatke deterdženta iz gume na vratima nakon svakog pranja.
-Redovito čistite ladicu za deterdžent.
-Jednom mjesečno uključite prazan ciklus sa sredstvom za dezinfekciju i deterdžentom.
Leave a Reply