Dvorište bez komaraca! Zasadite ovih 7 biljaka i mirni ste cijelo ljeto!

Ljetne večeri u dvorištu mogu biti čarobne – ako ih ne unište neumoljivi komarci. Koliko god koristili sprejeve, mirisne svijeće ili elektronske repelente, mnogi se slažu u jednom: ništa ne daje trajne rezultate kao prirodno rješenje. A to rješenje raste direktno iz zemlje – u obliku biljaka koje komarci jednostavno ne podnose.Biljke koje odbijaju komarce ne samo da su korisne, već su često i estetski privlačne, mirisne i jednostavne za održavanje. Njihova moć leži u eteričnim uljima koja ispuštaju i koja djeluju kao prirodni repelenti.

 

Kombinovanjem više ovih biljaka u svom dvorištu, bašti, balkonu ili čak u teglama oko prozora, možeš stvoriti zonu u koju komarci jednostavno ne žele da zalutaju.Biljke koje efikasno odbijaju komarce:Lavanda – predivnog mirisa za ljude, ali nepodnošljiva za komarce.Bosiljak – posebno limunski bosiljak sadrži visoke nivoe eugenola i citrala.Neven (Tagetes) – njegova aroma zbunjuje i odbija mnoge insekte.Citronela (lemongrass) – jedan od najpoznatijih prirodnih repelenta.

 

Matičnjak (melisa) – kombinacija mirisa limuna i mente tjera komarce daleko.Ružmarin – osim što tjera komarce, odličan je i u kuhinji.Nana (menta) – mentol ih dezorijentiše i tjera u bijeg.Da bi ove biljke zaista djelovale, važno je znati kako ih pravilno postaviti. Idealno je da ih zasadiš u područjima gdje najčešće boraviš – oko terase, staza, prozora i vrata. Kombinacija više vrsta u jednoj zoni povećava šansu da se komarci ne zadrže u blizini.

 

Lavanda, na primjer, voli sunce i suvo tlo. Ako je posadiš uz stazu, dobićeš ne samo barijeru protiv komaraca, već i predivan miris svaki put kad prođeš pored nje. S druge strane, bosiljak voli više vode i blagu hladovinu, pa se može savršeno uklopiti uz rubove vrta.Neven je odličan saveznik jer osim što odbija komarce, tjera i druge štetočine, poput lisnih vaši. Citronela je najbolje rješenje za tegle – možeš je premještati gdje god ti je potrebno, i kada se list zgnječi, oslobađa još intenzivniji miris.

 

Nana i matičnjak brzo se šire, pa ih je najbolje saditi u odvojenim posudama kako ne bi preuzele cijeli vrt. Ipak, njihova efikasnost u borbi protiv insekata je neprocjenjiva – dovoljno je protrljati list i ostaviti miris na koži kako bi se komarci držali podalje.Ružmarin je još jedan multifunkcionalni borac – možeš ga koristiti kao prirodni repelent, ali i kao začin. Osušen i zapaljen ružmarin (npr. na roštilju) oslobađa dim koji dodatno tjera komarce.

Osim što ove biljke prirodno tjeraju insekte, većina njih poboljšava kvalitet zraka u prostoru, dodaje estetiku tvom vrtu i zahtijeva vrlo malo održavanja. To znači da uz minimalan trud dobijaš dvostruku korist – ljepotu i zaštitu.Za najbolje rezultate, preporučuje se kombinovati biljke s različitim mirisnim notama. Na primjer, citrusi (citronela, matičnjak) i začinske biljke (ruštika, lavanda) djeluju različito na komarce, ali zajedno formiraju nepodnošljiv mirisni zid za te napasnike.Ne zaboravi redovno održavati biljke – oreži ih kad previše narastu, zalijevaj po potrebi i povremeno protrljaj listove da se oslobodi više eteričnih ulja.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*