Otkrivamo 6 savjeta za uspješan uzgoj avokada u saksiji – i kako da počne rađati!

Avokado je jedna od onih biljaka koja izaziva veliko interesovanje, ne samo zbog svojih nutritivnih vrijednosti, već i zbog izazova koje donosi njen uzgoj kod kuće. Mnogi pokušaju, ali brzo odustanu jer biljka ne uspijeva ili jednostavno ne rađa plodove. Ipak, uz malo strpljenja i nekoliko ključnih trikova, moguće je uzgojiti zdrav avokado u saksiji koji će s vremenom donijeti i plodove.

 

Početak – izbor sjemena ili sadnice?
Mnogi ljudi vole da eksperimentišu i uzgajaju avokado iz košpice. To može biti zabavno i edukativno, ali rijetko vodi do biljke koja će rađati, jer avokado iz sjemena često treba više od deset godina da procvjeta – ako uopšte procvjeta. Ako vam je cilj da dobijete plodove, mnogo je bolja opcija kupiti kalemljenu sadnicu iz rasadnika. Kalemljene biljke brže sazrijevaju i daju plod, jer potiču od sorte koja je već genetski predisponirana za rađanje.

 

6 ključnih savjeta za uspješan uzgoj avokada u saksiji:
Odaberite veliku i duboku saksiju
Avokado razvija snažan korijenov sistem. Saksija bi trebalo da bude duboka najmanje 40 cm, sa dobrim drenažnim otvorima. Na dno stavite sloj šljunka da biste dodatno poboljšali oticanje vode.

Zemlja mora biti lagana i propusna
Koristite mješavinu koja sadrži kompost, pjeskovitu zemlju i perlit. Tlo mora zadržavati vlagu, ali ne smije biti zbijeno – avokado ne podnosi “mokre noge”, odnosno stajaću vodu u korijenu.

Obezbijedite puno sunca
Avokado obožava sunce. Najmanje 6 sati direktne sunčeve svjetlosti dnevno je neophodno. Ako ga držite unutra, stavite ga uz najsvjetliji prozor. Ljeti ga slobodno iznesite napolje.

Zalivajte pravilno – ni previše ni premalo
Zemlja treba da bude stalno vlažna, ali ne natopljena. Uvijek provjerite prstima da li je gornji sloj suh prije zalivanja. Zimi smanjite količinu vode jer tada biljka miruje.

Redovno prihranjujte – ali s mjerom
Avokado u saksiji treba dodatnu ishranu jer hranljive materije brzo isperu voda. Koristite đubrivo bogato azotom, ali sa dodatkom kalijuma i fosfora. Jednom mjesečno u toku vegetacije je dovoljno.

Formirajte krošnju rezidbom
Da bi biljka bila bujna i zdrava, povremeno je orežite. Skraćivanjem glavnog stabla kada dostigne oko 30 cm visine, podstičete grananje. Pravilna krošnja doprinosi jačem stablu i mogućem cvjetanju u budućnosti.

Izvor:ljepota.ba

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*