
Med je prirodni zaslađivač i neiubežan tokom letnjih meseci.
Mnogi nisu upućeni u pravilnu upotrebu i čuvanje meda, a koji postaju još važniji od proleća, kako temperature počinju da rastu.
U pićima
Jedna od najjednostavnijih upotreba meda je dodavanje u napitke. Bilo da su to limunada, ledeni čaj ili smutiji, med je prirodni zaslađivač koji možete koristiti. Sve što je potrebno je da dodate malu kašičicu meda kao zamenu za šećer u svom piću.
Savet: Pošto med nije dobro rastvorljiv u hladnim tečnostima, prvo ga pomešajte sa malo tople vode pre nego što ga dodate u ohlađeno piće.
U voću i salatama
Med se savršeno slaže sa voćem. Dodajte malu količinu meda na voćnu salatu za dodatni ukus, ili ga pomešajte sa jogurtom kako biste napravili odličan umak za voće po vašem izboru. Med upotpunjuje prirodne ukuse, poput bobičastog voća, dinja i breskvi, čineći ga idealnim izborom.
Tokom pečenja
Med se može koristiti kao zamena za šećer u pečenju. On u pečena jela unosi specifičan ukus. Med možete koristiti u receptima za torte, mafine ili kekse; samo obavezno prilagodite količine.
Malo meda preko ovsene kaše daće joj prirodnu i zdravu slatkoću Foto: Shutterstock
Kao preliv za tost ili ovsenu kašu
Med se može preliti preko tosta ili ovsene kaše kako bi pružio prirodnu i zdravu slatkoću. Idealno je za osobe koje žele da započnu dan sa nečim laganim i zdravim, pružajući brzi izvor energije.
U domaćem sladoledu
Domaći sladoled je uvek omiljen, i bolji je izbor od industrijskog. Umesto korišćenja prerađenog šećera, med se može koristiti za zaslađivanje vaših domaćih sladoleda i ledenih kockica. Ne samo da čini sladoled zdravijim, već mu daje glatki, bogat ukus koji je idealan za deserte.
Najbolji načini za očuvanje svežine meda
Med je prirodna supstanca i može da traje dugo ako se pravilno čuva. Međutim, kada je vreme toplo, postoje određeno saveti koji pomažu da med ostane svež, čist i bez kristalisanja.
Čuvajte med na hladnom, suvom mestu
Med treba čuvati na suvom, hladnom mestu, dalje od sunčeve svetlosti i toplote. Najbolje je čuvati ga na sobnoj temperaturi (oko 18-24°C). Previše toplote može da uništi neke od prirodnih enzima u medu i utiče na njegov ukus. Čuvanje meda blizu izvora toplote, poput šporeta ili sunčanog prozora, može izazvati gubitak nekih njegovih korisnih svojstava.
Koristite hermetički zatvorene posude
Uvek čuvajte med u hermetički zatvorenoj posudi. Med upija vlagu iz vazduha, a kada je izložen prekomernoj vlazi, može doći do fermentacije. Uvek zatvorite teglu ili bocu sa medom čvrsto zatvorenim poklopcem kako biste ga održali čistim i bez kontaminacije.
Med držite dalje od namirnica sa jakim mirisom kao što su crni i beli luk Foto: Shutterstock
Nemojte stavljati med u frižider
Med se ne kvari, ali frižider ubrzava proces kristalisanja, čineći ga gušćim i težim za upotrebu. Ako dođe do kristalisanja, stavite teglu meda koju ste prethodno odložili sa čistom krpom u činiju sa toplom vodom i lagano mešajte kako biste povratili njegovu tečnu konzistenciju.
Držite med dalje od jakih mirisa
Med je vrlo upijajući i može preuzeti miris iz okolnog prostora. Najbolje je da med držite odvojeno od hrane ili drugih proizvoda sa jakim mirisima (kao što su crni ili beli luk), jer će med preuzeti taj miris i uticati na njegov ukus.
Obratite pažnju na znakove kvarenja
Iako med ima veoma dug vek trajanja, uvek je korisno proveriti da li postoje znaci kvarenja. Čisti med je prirodno antimikrobni i obično ne bi trebalo da se kvari. Ipak, u slučaju neobičnog mirisa, buđi ili promene u teksturi, moguće je da je došlo do kontaminacije. Uvek proverite čistoću svog meda, naročito ako nije pravilno čuvan.
ESPRESO
Leave a Reply