
U ponedjeljak je veliki praznik – obavezno izbjegnite ove stvari!
Srpska pravoslavna crkva i njezini vjernici sutra slave jednog od najpoštovanijih svetaca u kršćanstvu, uz kojeg se vežu brojna čuda i neobjašnjiva iscjeljenja.
Ovaj svetac rođen je kao Stojan Jovanović u Popovu Polju kod Trebinja. Već sa 12 godina upućen je u manastir Zavala, gdje je njegov stric Serafim bio iguman. Nakon završene manastirske škole, primio je monaški čin i postao paroh Popova Polja.
Službu je vršio u brojnim gradovima – od Mostara, preko Herceg Novog, Pljevalja, Morače, pa sve do Ogonošta i Bjelopavlića. Preminuo je 1671. godine, a njegove moći i grob čuvaju se u jednom od najvećih pravoslavnih svetišta – manastiru Ostrog u Crnoj Gori.
Njegova čudotvorna djela nadaleko su poznata. Vjeruje se da je upravo duh Svetog Vasilija zaslužan za mnoga iscjeljenja. Brojni su primjeri ljudi čije su molitve ovom svecu bile uslišene. Oni koji dožive pomoć bilježe svoju priču na papiru i ostavljaju je u Gornjem manastiru, gdje ih monasi sakupljaju i čuvaju, a zatim pretvaraju u knjige.
Jedna od najpoznatijih legendi govori kako je s vrha Gornjeg manastira, koji se nalazi na litici planine Ostroška greda na oko 900 metara nadmorske visine, ispalo novorođenče iz kolijevke. Majka je, naravno, bila prestravljena, ali je beba pronađena živa i zdrava u podnožju planine – nasmijana. Vjeruje se da ju je svetac spasio.
Za one koji ne vjeruju u ovakve priče, postoji i sljedeća: prilikom požara koji je zahvatio planinu Ostrošku gredu, vatra je poštedjela oba manastira i obližnje kapele. Tijekom Drugog svjetskog rata iznad Gornjeg manastira pala je bomba – ali nikad nije eksplodirala.
Osim legendi, postoje i “žive priče” koje pričaju oni koji su noćili pod Ostrogom. Mnogi se osjećaju toliko sigurno da biraju spavati napolju – kraj manastira postoji konačište s krevetima i pokrivačima koje svi mogu koristiti, pa čak i iznijeti napolje.
Jedina stroga zabrana odnosi se na fotografiranje unutar i u porti Gornjeg manastira.
Ako idete na ovo sveto mjesto, običaj je da ponesete bocu ulja – monasi ga osveštaju i dijele vjernicima u malim bočicama, koje se koriste za liječenje. Preporučuje se i da ponesete šećer, koji ostaje u manastiru i kojim se svi mogu poslužiti.
Ali najvažnije – ponesite jedan par crnih muških čarapa.
Vjeruje se da svetac noću ustaje i hoda, te mu monasi svakoga dana mijenjaju pocepane čarape.
Pravila ponašanja u manastiru:
Žene ne smiju ulaziti u kratkim suknjama, pantalonama ili s golim ramenima. Suknja mora biti barem do koljena, a ramena i prsa pokrivena.
Obavezna je i marama na glavi.
Muškarci također trebaju biti prikladno odjeveni. Nisu dopuštene sandale, šorcevi i majice bez rukava.
U posebnim prilikama, ruka Svetog Vasilija se otkriva da bi je vjernici mogli cjelivati. Mnogi tvrde da izgleda kao da pripada živom čovjeku, a ne nekome tko je preminuo prije gotovo 400 godina. Ipak, nekima svetac “izmakne” ruku – vjeruje se da je to znak da nisu spremni.
Što smijete i ne smijete raditi uoči i na dan Svetog Vasilija Ostroškog:
Ne prakticiraju se nikakvi paganski običaji ili rituali.
Jedino što trebate učiniti jest iskreno se pomoliti. Vjeruje se da svaka iskrena želja iz srca bude uslišena.
Otiđite u crkvu i zapalite svijeću.
Narodna vjerovanja:
Djevojke u Bosni su prije zore bacale obuću s tavana kroz vrata – ako padne usmjerena od kuće, znak je da će se u tom pravcu i udati.
Vjeruje se da se toga dana ne smije svađati – inače vas čeka godina puna nesreće.
U nekim krajevima se vjeruje da će godina biti rodna ako na taj dan padne snijeg ili bude oblačno.
Leave a Reply