Čuvarkuća kao lijek uklanja bradavice, hemeroide, kurije oči, uhobolju….

Zbog protuupalnih i antiseptičkih svojstava čuvarkuća je odličan prirodni lijek za kožne bolesti i rane te prva pomoć kod uboda insekata i opeklina. U narodnoj medicini čuvarkuća kao lijek koristi se za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pjega, a može se nanositi i na mjesta koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Koža se premaže sokom od čuvarkuće ili se stavi oblog od prerezanog lišća.

Sok koji iscijedimo iz biljke čuvarkuća odličan je u liječenju opekotina. Također, ova boljka je poznata i u liječenju uhobolje.

Ako ste bili predugo izloženi suncu, te umjesto lijepog tena zadobili opekotine ili vas možda boli uho, za lijek uzmite list ili dva čuvarkuće. Mesnati listovi ove biljke u sebi sadrže sok koji je jako ljekovit, čuvarkuća kao lijek se najčešće koristi protiv opekotina ili uhobolje.

Čuvarkuća ljekovitost
Obloga od svježe iscijeđenog soka čuvarkuće umiruje mjesto uboda insekata, poput osa, pčela ili komaraca. Ova biljka je dobra i za liječenje bradavica, sunčevih pjega a poznato je da uspješno otklanja i kurje oči. Neka novija istraživanja daju naslutiti da je sok čuvarkuće blagotvoran na imunološki sustav čovjeka, preventivno djeluje i protiv kancerogenih bolesti.

Da bi se riješili bolova u uhu, potrebno je uzeti nekoliko listova biljke čuvarkuća, prepoloviti ih i iscijediti dvije do tri kapljice soka u bolno uho. Tekućinu ostaviti u uhu kratko vrijeme, te se okrenuti da tekućina izađe iz ušne šupljine. S vremenom će bol nestati.

Ukoliko liječite opekotine, treba uzeti veći broj listova, razrezati ih i iscijediti sok direktno na opečeno mjesto na tijelu.

Čuvarkuća je zahvalna biljka, bez ikakvih zahtjeva. Uspješno će rasti po krovovima kuća, stijenama te zidovima. Svakako je korisna za imati ju u blizini doma.

Za lijek, od biljke čuvarkuća se skupljaju listovi, u ljetnom periodu dok biljka cvate. Listovi su debeli i sočni, a sok unutar listova je prava riznica zdravlja. Kemijski sastav ove biljke čine tanin, sluz, smola, kalcijev malat, masno ulje te mravlja i jabučna kiselina. Za liječenje se upotrebljava sok koji se iscijedi iz svježe ubranog lista.

Čuvarkuća kao lijek
Svježe iscijeđeni sok iz listova čuvarkuće koristi se u liječenju živčane rastrojenosti, padavice, te nemirnih snova i straha u male djece.

Svježe zdrobljeni listovi ili čisti sok se koriste kao sredstvo koje hladi i steže. Također se koriste protiv čireva, rana na koži i opekotina po tijelu.

Čuvarkuća uspješno uklanja sunčeve pjege, kurje oči, a svježi sok ove biljke se koristi i u liječenju nagluhosti. Naime, nagluhost koja je izazvana skrućenim žutim sekretom u uhu uspješno se liječi ukapavanjem svježeg soka iz lista čuvarkuće. Sok čuvarkuće rastvara skrućeni sekret.

Kako smo i pisali u tekstu vidljivo je da se u ljekovite svrhe čuvarkuća koristi isključivo svježa, odnosno njeni svježi listovi. Sok od čuvarkuće se može nanositi na mjesta gdje se javlja grč, ili na mjesta koja su bolna zbog gihta.

Čuvarkuća je dobro poznata biljka i u liječenju homeopatijom. Od nje se pripremaju mnogi homeopatski preparati, a većinom se koristi u liječenju gnojnih upala zubnog mesa, i upala grla.

Kako da uklonite bradavice uz pomoć čuvarkuće
Uberite onoliko listića čuvarkuće koliko smatrate da vam je potrebno. Ovisno o broju bradavica koje želite ukloniti. Zatim, listove čuvarkuće operite u hladnoj vodi i pažljivo ogulite koru sa donje strane lista. Strana koja je okrenuta suncu, mora ostati zdrava.

Listiće čuvarkuće, oguljenom stranom prislonite na bradavice, i zatim blago pritisnite kako bi bradavice ušle u mekanu unutrašnjost čuvarkuće. Listiće pričvrstite selotejpom, kako se čuvarkuća ne bi pomjerala, posebno ako tretman radite tokom noći.

Čuvarkuća i med – Mješavina čuvarkuće i meda (750 g svježih listova sameljite i pomiješajte s 1 kg meda) smatra se odličnim prirodnim lijekom za miome i tegobe sa štitinjačom, tako da se uzima 1 žlica ujutro natašte, a tokom dana još 1-2 žlice.

Tinktura od čuvarkuće – Svježe listove usitniti i potopiti u istoj količini 70 % alkohola ili dobre domaće rakije. Triput dnevno uzima se 15 – 20 kapi u pola čaše vode kod čireva ili nakon operacije želuca.

Za pripremu ovog lijeka potrebno je 300 grama usitnjenih listova čuvarkuće i 750 grama domaćeg livadskog meda te 1 limun.

Lijek se priprema na sljedeći način:

Limun prvo dobro oprati pa ubaciti u vodu u kojoj je otopljena kesica sode bikarbone. Limun u toj vodi treba da stoji sat vremena da bi se kora očistila od pesticida.

Nakon toga isprati limun i tanko narezati, pomiješati sa usitnjenim listovima čuvarkuće i sve dobro samljeti pa procijediti kroz gazu. U dobijeni sok dodati med i dobro promiješati drvenom kutlačom.

Smjesu čuvati u frižideru. Lijek uzimati ujutro na prazan stomak po jednu kašičicu. Kuru provoditi mjesec i po dana.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*